Miloš Tichý - 28. 4. 2011
Koncem roku 2010 astronomové objevili, že planetka (596) Scheila je neobvykle jasná a že její okolí je neobvyklé. Následná pozorování družice Swift a Hubblova kosmického dalekohledu ukázala, že k tomuto jevu došlo srážkou s menším asteroidem.
Planetka (596) Scheila má přibližně 70 kilometrů v průměru a oběhne kolem Slunce jednou za pět let. Pro vysvětlení snímku z Hubblova kosmického teleskopu se nejlépe hodí srážka s planetkou o průměru asi 30 metrů v rychlosti necelých 5 kilometrů za sekundu (tj. cca 17 tisíc kilometrů za hodinu). Na snímcích z Hubblova teleskopu není vidět žádný fragment po kolizi (na rozdíl od srážky komety P/2010 A2, první zaznamenané srážky s planetkou).
Planetky byly obvykle považovány za neaktivní tělesa, pozůstatky z formování sluneční soustavy. Nicméně tento jednoduchý náhled na tato tělesa se v posledních letech poněkud mění a komplikuje, zkrátka není to tak jednoduché a jednoznačné, jak si, alespoň někteří, mysleli.
Na značné částí své dráhy kolem Slunce jsou některé objekty zařazeny jako asteroidy, leč po dobu i několika měsíců se u těchto těles mohou objevit i kometární charakteristiky, čili ohon a/nebo koma. Jindy zase může dojít k výbuchu, který může být způsoben buď vnitřními geologickými procesy nebo i externími procesy, jako je například srážka s jiným tělesem.
Pozorování planetky Scheila z 11. prosince 2010 ( psali jsme o tom již 12. prosince 2010), že planetka je dvakrát jasnější, než by měla dle předchozích pozorování být, a že v okolí planetky je náznak jemné záře jako u komet. Při analýze archivních snímků se došlo k závěru, že k jevu (neboli srážce) došlo někdy v období mezi 11. listopadem a 3. prosincem 2010.
Tři dny poté, co byl výbuch oznámen, se do pozorování zapojila i družice Swift, která pořídila nejen snímky asteroidu a jeho okolí ale i pořídila spektrum. Ultrafialové záření, pocházející ze Slunce, rozkládá molekuly plynu kolem komet, například molekuly vody na hydroxyl a vodík. Ale v okolí planetky Scheila nebyla přítomnost těchto látek zjištěna. Tato absence vedla k odmítnutí scénáře, že jde o zamrzlé jádro komety.
Snímky planetky s jejím okolí ukazovaly, že asteroid je lemován na severu jasnějším výtryskem materiálu, a slabším na jihu. Prachové částice, vytvořené dopadem, byly posléze ovlivněny slunečním větrem a vytvořily podivuhodné obrazy, jak je vidět na snímku. Sluneční vítr má i za následek slábnutí, přesněji řečeno rozptyl částic y vyvrženého materiálu, jak bylo zaznamenáno na snímcích z Hubblova kosmického teleskopu 27. prosince 2010 a 4. ledna 2011.
Modelovala se i srážka obou těles. A pro tvar výtrysku se vysvětlení našlo. Malá planetka se musela s asteroidem Scheila srazit pod úhlem menším než 30 stupňů, s tím že vytvořený kráter by měl mít v průměru 300 metrů. Předpokládá se, že srážka vyhodila do prostoru 600 tisíc tun prachu (pro představu, to je skoro dvojnásobek hmotnosti Empire State Building v New Yorku).
Oblak prachu, který byl kolem planetky Scheila mohl být asi tak deset tisíc krát hmotnější, než oblak vytvoření impaktorem sondy Deep Impact z komety Tempel 1. Absence molekul ledu resp. vody vede k přesvědčení, že Scheila je opravdu planetka, a složení vyvrženého oblaku je naprosto rozdílné od toho u komety Tempel 1.
Zdroj: NASA/ESA/UCLA/Swift
Článek byl vytištěn z: www.planetky.cz
Adresa článku: www.planetky.cz/clanek/srazka-v-hlavnim-pasu-planetek