Pavel Gabzdyl - 17. 4. 2002
Asi nejslavnější stopou po střetu naší planety s cizím kosmickým tělesem je kráter Chicxulub, který je podle mnoha názorů zodpovědný za velké vymírání rostlinných i živočišných druhů na přelomu druhohor a třetihor. Díky novým geologickým vrtům je tento kráter opět v centru pozornosti.
Už počátkem padesátých let bylo v oblasti tehdy ještě netušeného kráteru uskutečněno několik geologických vrtů, které realizovala mexická naftařská společnost Pemex (díky průzkumu iniciovaného touto společnosti byl v roce 1978 kráter objeven). Všechna cenná jádra vyvrtané horniny však byla zničena v roce 1979 při nešťastném požáru skladu, ve kterém byly uloženy.
Koncem minulého roku se však uvnitř zarostlého pralesa začal znovu ozývat hluk vrtné soustavy -- tentokrát pod vedením Arizonské univerzity, s cílem získat vzorky z hloubky alespoň 1 800 metrů. Nový vrt se rozběhl 3. prosince v oblasti Yaxcopoil asi 40 km jihozápadně města Mérida. V polovině ledna mohli vědci konstatovat, že se jim podařilo provrtat 800 metrů mocnou vrstvu vápencového nadloží a také horniny zvané suevit (hornina přeměněná obrovskými tlaky a teplotami právě při impaktech).
20. ledna se však vrtací souprava znenadání zasekla a projekt musel být na další tři týdny pozastaven. Na plné obrátky se mohl znovu rozjet až 7. února, ale drahý čas v projektu za 1,5 milionů dolarů se kvapem chýlil ke svému konci. Finální vrt byl uskutečněn 23. února a vědci při něm získali jádra z hloubky 1 510 metrů. David A. Kring z Arizonské univerzity ale tvrdí, že kdyby nedošlo k závadě, mohl by vrt dosáhnout hloubky až 2,5 km.
Vrtná jádra z tohoto nákladného projektu nyní putují do Národní univerzity v Mexico City, kde budou podrobeny pečlivému výzkumu. Zkoumány budou nejen impaktní brekcie (stmelené úlomky hornin) ale také vrstvy hornin nad kráterem. Zastoupení některých aerosolů totiž v těchto horninách totiž může napomoci v rekonstrukci podmínek, jenž panovaly v této oblasti krátce po katastrofickém impaktu, který měl nepochybně vliv na klima celé naši planety.
Článek byl vytištěn z: www.planetky.cz
Adresa článku: www.planetky.cz/clanek/navrtany-chicxulub