Miloš Tichý - 21. 2. 2009
O prvním případu předpovězené srážky Země s planetkou jsme již psali. S ohledem na skutečnost, že šlo o třímetrové těleso se ani nepředpokládalo, že by po srážce mohlo něco z planetky zůstat. Leč skutečnost předčila očekávání.
Vše nakonec ohledně planetky 2008 TC3 skončilo happy endem. Podařilo se uskutečnit všechny tři kroky: nalézt - předpovědět a napozorovat srážku - naléz fragment tělesa po srážce. To se doposud nikomu na světě nepodařilo. Jediné, co bylo doposud uskutečněno, bylo nalezení fragmentů tělesa po pozorování bolidů a spočítání místa eventuelního dopadu, nikdy se před 2008 TC3 nepodařilo sledovat těleso ještě před jeho vstupem do atmosféry.
Planetka 2008 TC3 byla objevena 6. října 2008, dvacet hodin před předpovězenou srážkou se Zemí. Srážka nastala 7. října 2008 ve 2 hod. 46 minut greenwichského času. Bolid spatřila posádka letounu KLM, a byl pozorován i na různých družicích, včetně meteorologického satelitu Meteosat-8.
Fragment byl nalezen studenty Univerzity v Chartůmu pod vedením dr. Shadadda, s užitím dat a výpočtů NASA.
Než byly fragmenty nalezeny, dělal Peter Brown (univ. Ontario, Kanada) analýzy dle dostupných dat. S ohledem na skutečnost, že těleso explodovalo ve výšce 37 kilometrů nad zemským povrchem, předpokládalo se, že jde o poměrně křehký materiál, čili že 2008 TC3 se rozpadlo neobvykle rychle jakmile se střetlo s atmosférou. Proto šance na nalezení fragmentů byla poměrně malá.
Podobná srážka, přesněji chování tělesa v zemské atmosféře, byla sledována (ale bez předchozího objevu tělesa ještě kroužícího sluneční soustavou) v roce 2000 v Kanadě nad jezerem Tagish. Těleso bylo uhlíkatý chondrid, jemně změněný procesy během formování sluneční soustavy před 4,5 miliardami let.
Co se z nalezeného fragmentu můžeme dozvědět? Analýza nalezeného meteoritu nám může pomoci porozumět stavu mladé sluneční soustavy před více než 4 miliardami let, čili jaká v našem planetárním systému panovala teplota či jaké bylo jeho chemické složení.
Případ 2008 TC3 může být zvláště poučný a názorný, protože známe i přesnou dráhu mateřského tělesa ve sluneční soustavě před srážkou, čímž můžeme získat nejen dráhový vývoj tohoto tělesa do minulosti, ale zároveň i informaci o vzájemných vztazích některých druhů meteoritů a jejich oblasti vzniku ve sluneční soustavě.
U většiny jiných meteoritů o tomto můžeme jen spekulovat, zde si to můžeme přímo spočítat. Menší výjimku tvoří desítka bolidů, kde se po zaznamenání průletu atmosférou podařilo najít některé fragmenty a spočítat i předpokládanou dráhu v našem planetárním systému.
Zdroj: NASA, OSN
Předchozí články o 2008 TC3:
Není bolid jako bolid aneb srážka s planetkou
Srážka s 2008TC3 a co potom !?
Článek byl vytištěn z: www.planetky.cz
Adresa článku: www.planetky.cz/clanek/nasel-se-fragment-po-srazce-s-planetkou-2008-tc3