Miloš Tichý - 15. 3. 2010
Je to definitivně potvrzeno. Mezinárodní panel 41 předních vědců z celého světa po dvaceti letech výzkumů došel k nepochybnému závěru, že za vyhynutím dinosaurů před 65 miliony let skutečně může srážka s planetkou, která vytvořila před cca 65 miliony let "pekelné prostředí" a vymazala víc než polovinu všech druhů žijících na naší planetě.
Vědecký svět byl rozštěpen v názorech co způsobilo čtvrtohorní vymření druhů na dva hlavní proudy. Jedna skupina zastávala názor, že šlo o přímý důsledek dopadu asteroidu, druhá skupina zastávala názor, že šlo o pomalejší proces, důsledek gigantické sopečné činnosti supervulkánů v Deccan Traps, v místech kde je nyní Indie a která trvala po dobu kolem 1,5 milionu let a srážka s planetkou byla jen poslední kapkou v tomto procesu. Nová studie přesvědčivě dokládá, že k vymření dinosaurů došlo poté, co asteroid o průměru asi 15-20 kilometrů dopadl na Zemi v oblasti Chicxulub na pobřeží mexického zálivu v Mexiku.
Dopad vyvolal rozsáhlé požáry, zemětřesení silnější než 10 na Richterově stupnici, a obrovské vlny tsunami. Asteroid udeřil na Zemi silou miliard atomových bomb, které dopadly na Hirošimu a Nagasaki.
Posledním kapkou pro dinosaury byl materiál vyvržený výbuchem do atmosféry, který zastínil Slunce a způsobil tím globální zimu, a vyhubil mnoho druhů, které se nemohly přizpůsobit rychlé změně životních podmínek. Ve studii byla užita práce mnoha paleontologů, geochemiků, klimatologů, a geofyziků, kteří shromažďovali důkazy o vyhynutí druhů během posledních 20 let. Fosilie jasně ukazují na to, že k hromadnému vymírání druhů došlo před asi 65,5 miliony let v době, která je označována jako K-Pg hranice (rozhraní mezi křídou a paleogenem). Navzdory důkazům o aktivní sopečné činnosti v Indii, mořské i suchozemské ekosystémy vykazují v době 500.000 let před K-Pg hranicí jen malé změny a naznačují, že k hromadnému vymírání nedošlo dříve a nebylo vyvoláno erupcemi supervulkánů. Teorie Deccanských vulkánů je méně přesvědčivá i při modelování chemického složení atmosféry. Dopad asteroidu by měl do atmosféry uvolnit mnohem více síry, prachu a sazí v mnohem kratší době než sopečné výbuchy a mohl by tak způsobit extrémní zastínění slunečních paprsků a ochlazení povrchu. Dopad planetky tak způsobil konec 160 milionů let trvající vlády dinosaurů, a byl zároveň velmi významným dnem pro savce a jejich následný rozvoj.
Autoři studie vytvořili web, který dovoluje návštěvníkům pozorovat efekty dopadu asteroidu.
Článek byl vytištěn z: www.planetky.cz
Adresa článku: www.planetky.cz/clanek/jak-na-dinosaury-aneb-opet-chicxulub