^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

New Horizons aneb za Plutem do Kuiperova pásu

Miloš Tichý - 16. 4. 2003 | přístupy: | vytisknout článek

NASA dala "zelenou" vývoji a výrobě kosmické sondy, která by se měla vydat do Kuiperova pásu a k Plutu.

Kuiperův pás, oblast sluneční soustavy za planetou Neptun, oblast ledových těles, zůstává doposud nenavštívenou částí sluneční soustavy.

Ačkoliv bylo objeveno Pluto, jeho měsíc Charon, a mnoho dalších objektů tohoto impozantního a zajímavého pásu věčně zmrzlých těles, žádná sonda doposud nepodstoupila riziko a nevydala se studovat tyto objekty zblízka, přímo k nim.

Toto se ale brzy změní. NASA dala definitivní "zelenou" Southwest Research Intitutu (SwRI) a John Hopkins University Applied Physics Laboratory (JHUAPL) k vývoji mise New Horizons na zkoumání Pluta a Kuiperova pásu.


Umělecké ztvárnění návštěvy sondy New Horizons u Pluta a Charona
(c) Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory / Southwest Research Institute

Dlouhodobý cíl astronomů, přímý výzkum Kuiperova pásu, dostal nové výhledy v červenci 1992, kdy National Research Council's Decadal Survey for Planetary Science zařadila misi k Plutu, Charonu a do Kuiperova pásu mezi hlavní cíle planetárního výzkumu. Toto rozhodnutí vyústilo ve skutečnost, že je důležité poznat tuto oblast sluneční soustavy, a umožnilo vlastně vznik této kosmické sondy.

Letos v létě tým sondy New Horizons vybere potřebný nosič pro start sondy (v úvahu přicházejí Boeing Delta 4 nebo Lockheed martin Atlas 5). Začátkem roku 2004 započne kompletace nosiče a bude následováno testováním přístrojů. Pokud půjde vše podle plánu, odtartuje sonda New Horizons v lednu 2006. K Plutu a jeho měsíci Charon by se měla přiblížit v letě 2015.


Animace průletu sondy kolem Pluta (1,4 MB)

(c) Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory / Southwest Research Institute

Zdroj: ASTRONOMY.com

POČET NÁVŠTĚV

1 887 586 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv