^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

Navrhněte jméno

Miloš Tichý - 9. 4. 2015 | přístupy: | vytisknout článek

Veřejnost má možnost do pátku 24. dubna 2015 navrhnout jména pro útvary na Plutu a jeho satelitech, které má objevit sonda New Horizons.

Tuto informaci zveřejnila americká NASA ve spolupráci s Mezinárodní astronomickou unií (IAU). Chtějí tak dát veřejnosti šanci se zapojit do mise New Horizons, která proletí kolem trpasličí planety Plutu 14. července letošního roku. Kampaň má mezi veřejností nebývalý ohlas a návrhů je již značné množství.


Umělecká představa sondy New Horizons u Pluta (obrázek NASA/JHU APL/SwRI/Steve Gribben)

NASA dělá tuto kampaň ve spolupráci s IAU protože právě Mezinárodní astronomická unie je garantem a schvalovacím orgánem pro pojmenovávání těles a útvarů na jejich površích. Je to zpřístupnění vědy pro širokou veřejnost a její zapojení do procesu objevů a pojmenování. Doposud bylo podáno již přes 40 tisíc návrhů jmen, a to jak z lidské historie, literatury či mytologie různých národů. A návrhy jsou opravdu mezinárodní, prakticky z každé země světa je nějaký z návrhů.


Umělecká představa Pluta s Charonem
(obrázek Mark Showalter, member of the New Horizons Science Team)

Sonda New Horizons od svého startu 19. ledna 2006 prolétla trasu dlouhou více než 4,5 bilionů kilometrů. Na své pouti již přeťala oběžné dráhy planet od Marsu po poslední planetu sluneční soustavy Neptun. Nyní se blíží k cíli své cesty, Plutu a začala i jeho výzkum. První přišly na řadu snímky z velké vzdálenosti (a následně z čím dál tím menší vzdálenosti), výzkum prachových částic v okolí Pluta, vysoce energetických částic kosmického záření a měření slunečního větru pro získání informací o charakteristice oblasti, kde se Pluto vyskytuje.

Sonda New Horizons proletí kolem Pluta rychlostí přibližně 50 tisíc kilometrů v hodině a při této rychlosti předpokládá mimo jiné pořízení tisíců snímků povrchu tohoto tělesa. Následně to datům zpět na Zemi ze vzdálenosti přibližně 6 miliard kilometrů trvat přibližně 4,5 hodiny.

Pokud se chcete zapojit do návrhů na pojmenování, ZDE máte možnost.

Zdroj:NASA/JHU APL/SwRI/

POČET NÁVŠTĚV

1 887 586 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv