^
Jana Tichá - 5. 3. 2006 | přístupy: | vytisknout článek
V některých zahraničních a následně i českých novinách se opět objevily poněkud zmatené články typu "Srazíme se s asteroidem". Oč jde tentokrát?
Hlavním podezřelým je blízkozemní asteroid známý pod označením 2004 VD17. Asteroid byl objeven v rámci projektu LINEAR 7.listopadu 2004. Už první výpočty dráhy ukázaly, že se jedná o blízkozemní asteroid typu Apollo křižující dráhu Země. Byl zařazen mezi tzv. Virtuální impaktory, tedy planetky, u nichž zatím (tj. ze stávajících pozorování) nelze stoprocentně vyloučit budoucí srážku se Zemí. Jeho průměr se odhaduje na 580 metrů.
|
Asteroid byl proto poměrně bedlivě sledován z vícero astronomických observatoří po celém světě. Nejnovější pozorování z 23.února 2006 umožnila opět přepočítat dráhu tohoto asteroidu. Výpočet však stále nevylučuje srážku se Zemí 4.května 2102, ba naopak asteroid 2004 VD17 ve škále potenciálně nebezpečných planetek podle tzv. Turínské škály (Torino scale) postoupil na stupeň 2 z desetistupňové stupnice, kde 0 znamená "obyčejná blízkozemní planetka" a řadí se sem valná většina ze čtyř tisíc objevených blízkozemních asteroidů, stupeň 1 "objekt vyžadující pečlivé sledování" a stupně 2, 3, 4 až 10 vzrůstající riziko. Torinská stupnice byla přijata na astronomickém workshopu v italském Turíně (mimochodem, myslíte, že je správně počešťovat cizojazyčné zeměpisné názvy?) v roce 1999.
ALE :
Stupeň 2 není nejvyšším dosud dosaženým stupněm nebezpečí na Turínské
škále. Tím je asteroid Apophis, který ještě pod předběžným označením
2004 MN4 dosáhl v prosinci 2004 stupně 4.
Donald Yeomans, ředitel NASA NEO kanceláře říká:"Dvojka na Turínské
škále není tak moc alarmující. Z nynějších dat je pravděpodobnost
srážky v roce 2102 1:1400. Nejpravděpodobnější však je, že
přesná pozorování v delším oblouku dráhy asteroidu možnost
srážky zcela vyloučí."
A i kdyby, jak říká Andrea Milani, italský teoretik, věnující se právě propočtům možných střetů asteroidů se Zemí, byl by to vážný problém, ale ne pro naši generaci. Čili, byl by čas se připravit a najít nějaké vhodné řešení.
Právě probíhá jak pozorovací kampaň pro získání dalších přesných měření pro zpřesňování drahý asteroidu 2004 VD17, tak i pátrání po archívních snímcích, ze kterých by se dala upřesnit dráha asteroidu zpět do minulosti.
Takže, nepodléhejte panice a nevěřte bulváním plátkům, netřeba se děsit střetu s asteroidem 2004 VD17 a dělat ukvapené závěry. Naopak, 2004 VD17 je vhodným příkladem pro sledování práce astronomů a náročnosti výpočtu CO MOŽNÁ NEJPŘESNĚJŠÍCH DRAH blízkozemních asteroidů.
1 887 586 návštěv od 1. března 2003