^
Miloš Tichý - 31. 8. 2004 | přístupy: | vytisknout článek
Doposud nejlepší (a asi i nejhezčí) snímky měsíčku Linus obíhajícího kolem planetky (22) Kalliope byly pořízeny užitím SINFONI Adaptive Optics Module a vysokorozlišovací near-infrared CCD kamerou na VLT na Evropské jižní observatoři v červnu 2004.
V největším přiblížení byla vzdálenost obou těles pouhých 0,33 úhlové vteřiny. Jak spočítali kolegové na Evropské jižní observatoři (ESO), je to stejná úhlová vzdálenost, jako když pozorujete jedno-eurovou minci na vzdálenost 15 kilometrů (!). Pro upřesnění dáhy, největší vzdálenost těchto dvou těles byla jen dvakrát větší, a rozdíl v jasu obou souputníků je v poměru 1:15.
Speciální zůsob zpracování snímků nám umožnil i sledovat rotaci planetky Kalliope, jejíž perioda je 4,15 hodiny. Úhlový rozměr planetky byl pouhé 0,11 úhlové vteřiny. Průměr měsíčku Linus byl změřen na 50 kilometrů, a vzdálenost, ve které obíhá kolem mateřského tělesa na 1.000 kilometrů. Speciální přístroj SINFONI AO na VLT určil i průměr samotné Kalliope - a to na 180 kilometrů. Pozorování se uskutečnilo celkem ve čtyřech nocích.
Video klip ukazuje pohyb Linusu kolem Kalliope. Perioda, čili jedna otočka, trvá měsíčku 3,6 dne.
Pokud bychom byli jako pozorovatelé na planetce (22) Kalliope, trval by nám jeden den 14 hodin a po obloze by nám plul pětkrát větší měsíc než máme na Zemi.
Předchozí článek o měsíčku Linus naleznete též ZDE.
Zdroj: ESO PR 2004
1 887 586 návštěv od 1. března 2003