^
Jana Tichá - 11. 12. 2001 | přístupy: | vytisknout článek
Blízkozemní planetky jsou pozoruhodnou součástí sluneční soustavy, našeho nejbližšího kosmického okolí. V polovině prosince se jedna z nich, planetka 1998 WT24 přiblíží k Zemi na vzdálenost 1,8 milionů kilometrů (to je pouze pětkrát dál, než je vzdálenost Měsíce od Země). Planetka zjasní se tak, že bude pozorovatelná i menšími přístroji. K největšímu přiblížení dojde 16. prosince 2001 v ranních hodinách. V té době bude rychlost jejího pohybu po obloze asi 1 stupeň za hodinu a planetka se bude pohybovat souhvězdím Persea.
V době maximální jasnosti planetka dosáhne přibližně 9. hvězdné velikosti, takže na její pozorování bude stačit i menší hvězdářský dalekohled (pouhýma očima je možné vidět hvězdy pouze do 6. hvězdné velikosti). I v dalekohledu se však objekt bude jevit jako slabý bod, který se pomalinku pohybuje mezi hvězdami. Příznivou okolností je, že v době maximálního přiblížení je Měsíc blízko novu a nebude tedy rušit svým světlem pozorování. Právě přiblížení planetky způsobí její zvýšenou jasnost, takže od 16. listopadu do 16. prosince postupně vzroste její hvězdná velikost ze 17 mag na 9 mag, tedy asi 1600krát, což je i pro blízkozemní planetky velmi vzácné. Poté její jasnost velmi rychle klesne, takže 1. ledna 2002 bude opět 17. hvězdné velikosti.
Planetka 1998 WT24 byla objevena v rámci amerického projektu LINEAR na konci listopadu 1998. Teprve další pozorování pořízená na čínské observatoři Xinglong, na americké Farpoint Observatory a na jihočeské Kleti definitivně potvrdila, že se jedná o těleso křižující dráhu Země. Tato takzvaná astrometrická pozorování jsou nezbytná pro přesný výpočet dráhy planetek sluneční soustavou, jejich případného přiblížení k Zemi i pro přípravu radarových pozorování. Jihočeská Hvězdárna Kleť je v posledních několika letech nejvýkonnější observatoří na světě, která se následnému pozorování nově objevovaných blízkozemních asteroidů věnuje v rámci mezinárodní astronomické spolupráce.
Těleso 1998 WT24 patří do rodiny planetek typu Aten. Členové této rodiny mají větší část dráhy blíže ke Slunci než Země, jejíž dráhu kříží, a doba oběhu kolem Slunce je menší než jeden rok. V současné době je známo 124 Atenů. Dráha planetky 1998 WT24 protíná nejen dráhu Země, ale i Venuše a Merkuru. Slunce oběhne za 222 dnů. Velikost planetky 1998 WT24 se odhaduje mezi 680 metry až 2 kilometry. Planetka nám srážkou nehrozí! Její přiblížení však bude vhodnou příležitostí pro vědecká měření, hlavně pro radarová pozorování, která umožní upřesnit její rozměry a tvar. Ta se připravují na amerických radarových observatořích Goldstone, Arecibo, dále v Číně a Rusku. Můžeme tak být zvědavi na nové výsledky.
1 887 586 návštěv od 1. března 2003